3/31/2018

#19 Renée Carlino "Zanim zostaliśmy nieznajomymi"

O ile jestem ogromną fanką dobrych komedii romantycznych, o tyle po literaturę tego typu sięgam bardzo rzadko. Czasem jednak nachodzi mnie ochota na lekką lekturę o miłości i tym razem padło na „Zanim zostaliśmy nieznajomymi”. 

Na początku poznajemy Matta - trzydziestokilkuletniego faceta, fotografa National Geographic, laureata nagrody Pulitzera. Matt jest rozwodnikiem i ma tą wątpliwą przyjemność pracować z byłą żoną... i jej nowym mężem, który był jego dobrym kolegą. Matt jednak nieszczególnie przejmuje się tą sytuacją, ponieważ ciągle wspomina swoją wielką młodzieńczą miłość - Grace, z którą kontakt urwał mu się piętnaście lat wcześniej, kiedy wyjechał na staż do Ameryki Południowej. I którą nagle, po tylu latach, spotyka w metrze.

Choćbym bardzo chciała, nie mogę za wiele napisać o fabule, żeby nie spoilerować. Mogę za to powiedzieć, że historia opowiadana jest oczami zarówno Matta, jak i Grace, dzięki czemu z jednej strony czytelnik ma możliwość poznania obu perspektyw, a z drugiej jest to zabieg, przez który brakuje niedopowiedzeń, tajemnicy, dzięki której ciekawość popycha czytelnika do zachłannego przewracania kartek. 

Tak, historia jest banalna. Nie, nie miałam wygórowanych oczekiwań. I mimo że książkę czyta się przyjemnie, jestem rozczarowana, zwłaszcza biorąc pod uwagę zakończenie. Są też zgrzyty wynikające z pewnej niekonsekwencji autorki, która na przykład w jednej chwili opisuje któregoś z bohaterów jako złego, by później ni z tego, ni z owego okazało się, że ten ma gołębie serce i jest najlepszym przyjacielem... 

Mimo wszystko miło było mi spędzić czas z opowieścią o tym, jak pochopne wnioski potrafią drastycznie zmienić życie. Jak brak komunikacji między dwojgiem ludzi wpływa na podejmowanie decyzji. I o tym, że pierwszą miłość pamięta się przez całe życie. Bo - niezależnie od tego, jak się skończyła - wszyscy ją pamiętamy, jakby to było wczoraj, prawda? 

Moja ocena: 👍👍👍

Tytuł: Zanim zostaliśmy nieznajomymi
Autor: Renée Carlino
Wydawnictwo: Wydawnictwo Otwarte
Liczba stron: 328
Data wydania: 14 lutego 2018
Copyright © 2016 la reine margot , Blogger