12/21/2018

#48 Piotr C. "#To o nas"

Blog Pokolenie Ikea jest mi znany od wielu lat. I od wielu lat jest odwiedzany przez sporą liczbę czytelników. Nie ma się co dziwić, bowiem traktuje on o sprawach ponadczasowych, które będą interesowały każde pokolenie.

Związki, czy bardziej ogólnie - relacje międzyludzkie, praca w korporacji, poszukiwanie sensu życia, zmagania z samotnością i próby odnalezienia szczęścia, czymkolwiek by ono miało nie być - to kwestie, które dotyczą każdego z nas. Niektóre w mniejszym, a inne w większym stopniu.

„# To o nas” jest książką… o nas. I choć bohaterowie mają po 30 lat, sądzę, że zarówno młodsi, jak i starsi czytelnicy znajdą w niej coś dla siebie.

O czym jest ta książka? No, cóż… O nas. O nas, trzydziestolatkach. O ludziach, którzy codziennie przywdziewają maski. O tych, którzy żyją z dnia na dzień i nie doszukują się głębszego sensu w swojej egzystencji. Wstają rano, idą do pracy, wracają, grają na konsoli lub spotykają się ze znajomymi, idą spać i czynności te powtarzają kolejnego dnia. Jest o tych, którzy w tej rutynie czują, że czegoś im brakuje, ale nie umieją nazwać czego konkretnie. I o tych, którzy w wirze tych codziennych czynności dostrzegają swoją samotność i za wszelką cenę chcą ten stan zmienić. 

Znajdziemy tu wiele problemów, z którymi boryka się obecne pokolenie: przygodny seks, zdrady, nieszczerość, płytkość relacji, samotność, miłość, desperacja, stereotypizacja, korporacja, pragnienie wpasowania się w trendy, akceptacja otoczenia i akceptacja samego siebie…

Mogłabym wymieniać bez końca, ale główne odczucie, jakie towarzyszy czytelnikowi po przeczytaniu tej książki, to smutek. Pomimo lekkiego pióra i tonu autora, a także mimo wielu momentów, w których można było podczas lektury śmiać się w głos, konkluzja jest taka, że jest to powieść zwyczajnie smutna. Zostawiająca czytelnika z refleksją nad tym, jak to się stało, że dzisiaj nie umiemy być szczęśliwi, prawdziwi i wierni, a relacje międzyludzkie są sprowadzone do quid pro quo. Jeśli nie dostaniemy czegoś w zamian, to po co się wysilać?

Oczywiście generalizuję, tak samo jak robi to autor, ale po pracy w różnego rodzaju korporacjach i uważnym obserwowaniu środowiska, podpisuję się pod każdym słowem napisanym przez Piotra C. Jasne, że to, o czym Piotr pisze jest mocno przerysowane, ale moim zdaniem idealnie odzwierciedla dzisiejszą rzeczywistość. Doceniam również to, że autor mówi głośno o tym, na co  zbyt często daje się dzisiaj milczące przyzwolenie: w tzw. wielkim mieście, w korporacjach, przymyka się oko na zdrady, na traktowanie drugiego człowieka jak przedmiot, a przedmiotom z kolei nadaje się zbyt duże znaczenie. 

Wiele jest negatywnych opinii na temat tej, czy poprzednich książek autora. I jasne, język, jakim Piotr opowiada swoje historie, nie każdemu przypadnie do gustu, z całą pewnością mogę jednak stwierdzić, że trafi do zdecydowanej większości. Niestety, tak właśnie dzisiaj mówimy i nie rozumiem podnoszenia głosów w protestach, że niby „w literaturze nie wypada”. A owszem, wypada, jeśli ma to coś na celu. I mam szczerą nadzieję, że nie tylko ja go dostrzegę.

Piotr C. mówi, jak jest. 
A prawda czasem kole w oczy.

Moja ocena: 👍👍👍/5Tytuł: # To o nas
Autor: Piotr C.
Wydawnictwo: Novae Res
Liczba stron: 416
Data wydania: 31 października 2018
Copyright © 2016 la reine margot , Blogger