3/04/2019

#55 Dr Richard Shepherd "Niewyjaśnione okoliczności"

Nie zwykłam sięgać po książki niefabularne. Jest na rynku wiele tytułów, które mnie intrygują i które chciałabym przeczytać, ponieważ zawierają interesującą mnie wiedzę. Próbowałam wielokrotnie, jednak zawsze kończyło się tak samo - jeśli odłożyłam taką pozycję chociaż na dwa dni, to później nie chciało mi się już do niej wracać. Podobny problem miałam z „Niewyjaśnionymi okolicznościami”, ale… dałam radę!

Dr Richard Shepherd jest lekarzem medycyny sądowej, co (w dużym uproszczeniu) oznacza, że zajmuje się ustalaniem przyczyn zgonu. Człowiek ten ma na koncie blisko 25 tysięcy przeprowadzonych sekcji zwłok. Liczba ta brzmi naprawdę imponująco, można więc śmiało założyć, że dr Shepherd ma wiele do powiedzenia, a tajemnice zawodu zna lepiej niż własną kieszeń.

I faktycznie, „Niewyjaśnione okoliczności” są bardzo szczegółowym zbiorem badanych przez lekarza przypadków - oczywiście odpowiednio wyselekcjonowanych i potencjalnie najciekawszych ze wszystkich, z jakimi lekarz miał do czynienia. Shepherd dzieli się z nami nie tylko suchymi faktami dotyczącymi danej śmieci i kolejnych działań podejmowanych przez niego przy stole sekcyjnym, ale także opisem emocji, jakie mu w danej sytuacji towarzyszyły. Podczas podróży przez wspomnienia Shepherda nie pozostajemy jedynie w otoczeniu zimnych ścian prosektorium, ale towarzyszymy mu również na miejscu zbrodni. Był on bowiem odpowiedzialny również za potwierdzenie zgonu, zanim ciała zostaną przewiezione do kostnicy. Tym sposobem poznajemy na przykład okoliczności masakry w  Hungerfordzie, podczas której 27-letni Michael Ryan zabił 16 osób (w tym własną matkę), a 11 ciężko ranił, po czym popełnił samobóstwo. Shepherd nie stroni przy tym od szczegółów dotyczących ułożenia ciał i przypisywania na tej podstawie teorii, w jaki sposób mogło dojść do konkretnego morderstwa.

W teorii brzmi to naprawdę interesująco i wydawać by się mogło, że mając tak dobry temat, ciężko książkę zepsuć… Niestety wykonanie pozostawia według mnie wiele do życzenia. Przede wszystkim oczekiwałam książki bardziej naukowej, a otrzymałam autobiografię. Do tego napisaną w niezwykle rozwleczony i mało interesujący sposób. Shepherd pisze dość chaotycznie, co widać szczególnie w drugiej połowie książki, gdzie mamy do czynienia z wielokrotnym powracaniem do historii opisanych wcześniej…

Jest to książka, którą można przeczytać. Nawet nie powiedziałabym, że jest zła, bo byłoby to niezgodne z prawdą. Jest to jednak pozycja, która nie spełniła moich oczekiwań. Bo te ukierunkowane były w pełni na życie zawodowe autora, a nie jego prywatne dygresje (chwilami ciągnące się w nieskończoność…) i opisy życia osobistego. Bardzo dużo (żeby nie powiedzieć: ZA dużo) dowiadujemy się o życiu prywatnym doktora.

Nie oszukujmy się - nikt z nas nie słyszał wcześniej o tym człowieku, zatem ręka w górę, kogo interesuje jego prywata?

No właśnie.

Moja ocena: 👍👍/5

Tytuł: Niewyjaśnione okoliczności
Autor: dr Richard Shepherd
Wydawnictwo: Insignis
Liczba stron: 456
Data wydania: 31 października 2018


Za egzemplarz do recenzji serdecznie dziękuję Wydawnictwu:Copyright © 2016 la reine margot , Blogger