Przejdź do głównej zawartości

Posty

Wyświetlanie postów z maj, 2019

#73 Beth O'Leary "Współlokatorzy"

Odkąd w jednej z przesyłek od Wydawnictwa Albatros znalazłam wydrukowany fragment „Współlokatorów”, czekałam na premierę tej książki tak bardzo, jak za dzieciaka na moment rozpakowywania prezentów spod choinki. Zaciekawił mnie pomysł na fabułę, a i styl autorki przypadł mi do gustu już po lekturze tego krótkiego wydruku. Czekałam i czekałam, aż Instagram zalała pierwsza fala zachwytów. Czekałam dalej, ale wiedziona doświadczeniem, zaczęłam wątpić. Zbyt wiele razy wcześniej rozczarowałam się lekturą, którą inni pokochali. W końcu nie wytrzymałam, poszłam do empiku i rzuciłam się, niczym ten Reksio na szynkę, Arja na Nocnego Króla, Walter White na pieniądze… 
I przepadłam całkowicie.
Tiffy i Leon dzielą mieszkanie. Są współlokatorami, choć nietypowymi, bowiem nigdy nie znajdują się w domu w tym samym czasie. Śpią w tym samym łóżku, ale na zmianę. Leon pracuje w nocy, a Tiffy w dzień, zatem to mijanie się jest w pełni uzasadnione i możliwe. Każde z nich ma swoje życie, które wiedzie oddzie…

#72 Magdalena Witkiewicz "Jeszcze się kiedyś spotkamy"

Nie przepadam za prozą kobiecą. I proszę, nie mówcie mi, że szufladkuję i coś takiego nie istnieje, bo umówmy się: kobiety piszą inaczej i w większości jednak wybierają bardziej ckliwe tematy. Ustalmy jednak jedno. To, że na co dzień nie czytuję takiej literatury, nie oznacza, że nie może mi się ona podobać. W małych dawkach. Taką porcję zapewniłam sobie właśnie najnowszą powieścią Magdaleny Witkiewicz. 
Adela, Franciszek, Joachim, Janek i Rachela stoją u progu dorosłości, kiedy wybucha wojna, w której nadejście większość z nich nie chciała uwierzyć. Koleje wojennych losów rzucają ich w różne miejsca, co oczywiście wiąże się z rozłąką. W niektórych przypadkach chwilową, w innych - na całe życie. Rachela znika z dnia na dzień. Zrozpaczony Joachim robi wszystko, by ją odnaleźć. Ponieważ jednak dziewczyna jest Żydówką, brak śladów prowadzących do niej oznacza, że najprawdopodobniej nie żyje. Joachim długo nie może się z tym pogodzić. Franek i Janek wyruszają na front, z którego - ciężko r…

#71 Ilaria Tuti "Kwiaty nad piekłem"

Nie pamiętam już, kiedy ostatnio czytałam kryminał. Nie thriller, sensację czy powieść szpiegowską, a kryminał. Powieść, gdzie występuje trup, morderca, policja, śledztwo i rozwiązanie wraz z ukazaniem motywów zabójcy. Owszem, przewinęły mi się w ostatnich miesiącach przez ręce książki, które zawierały powyższe cechy kryminału, ale zwykle im dalej w las, tym bardziej droga prowadziła w stronę thrillera bądź literatury sensacyjnej. I w sumie po „Kwiatach nad piekłem” też się tego spodziewałam, szczególnie że w opisie od Wydawcy znajdziemy określenie „thriller”. Tymczasem Ilaria Tuti według mnie napisała właśnie typowy kryminał. I na dodatek wyszło jej to znakomicie.
W niewielkim alpejskim miasteczku popełnione zostaje morderstwo. Denat został pozbawiony oczu, które… wyłupiono gołymi rękami. Do śledztwa przydzielona zostaje komisarz Teresa Battaglia oraz inspektor Massimo Marini - nowy podwładny pani komisarz. Battaglia jest doświadczoną profilerką, Marini zaś w kwestiach psychologii kry…

#70 Éric Giacometti, Jacques Ravenne "Triumf ciemności"

Fabularyzowana opowieść o czasach II Wojny Światowej? Napisana przez uznanych powieściopisarzy? Pierwszy tom? Okładka krzyczy o „obnażaniu tajemnic” II Wojny? Biorę w ciemno!
Mało tego! Tył okładki opatrzony został również taką zachętą: „Książka dla fanów Indiany Jonesa, Kodu Leonarda da Vinci i powieści szpiegowskich w klimacie Johna le Carré!”. Powiem tak: za Indianą Jonesem nie przepadam, Kodu nie czytałam i nie planuję, a o panu le Carré jedynie co nieco słyszałam… Jakie zatem były moje oczekiwania? Liczyłam na rasowy historyczno-szpiegowski thriller. Czy to dostałam? O tym za moment.
Najpierw jednak przedstawię Wam bohaterów tej powieści. Oczywiście poza tymi, których nazwiska już znacie, bo przecież nie będę Wam pisać, kim był Hitler, Churchill, Himmler czy Goebbels… Znajdziemy tu historię Tristana - francuskiego przemytnika sztuki, któremu przez długi czas udawało się skutecznie unikać nazistowskich macek. Poznamy też brytyjskiego agenta, Malorleya, który - poza wygraniem wojny z…