9/30/2019

#92 Shaun Bythell - Pamiętnik księgarza

lareinemargotpl


Kiedy byłam młodsza, uwielbiałam pamiętniki. Zarówno pisać, jak i czytać. Coś mnie ciągnęło do zapisków zdradzających szczegóły cudzego życia. Zresztą wziąwszy pod uwagę sukces blogów, które kiedyś były jedynie wirtualną wersją tradycyjnego pamiętnika, sądzę, śmiem podejrzewać, że nie tylko ja miałam potrzebę zaglądania do życia innych ludzi. Biorąc do ręki „Pamiętnik księgarza” chciałam sobie o tym przypomnieć. A ponieważ jest to książka o życiu z książkami, zakładałam, że się nie rozczaruję.

Shaun Bythell - Pamiętnik księgarza


Shaun Bythell pod wpływem emocji postanawia kupić podupadający antykwariat, The Book Shop, znajdujący się w szkockim miasteczku Wingtown. I choć początkowo do sprawy podchodzi dość entuzjastycznie, to szybko okazuje się, że zamiast pozbyć się zmartwień, problemów przybywa, a każdy dzień przynosi nowy powód do narzekania. Autor zapisuje swoje przemyślenia w pamiętniku, w którym z ironią opisuje codzienność antykwariusza - łącznie ze szczegółami dotyczącymi klientów, z którymi miał do czynienia.

Brak chemii


Niestety „Pamiętnik księgarza” nie przywołał wspomnień ani nawet nie wywołał we mnie tego dreszczyka, który towarzyszył mi zawsze, kiedy czytałam jakiś pamiętnik. Większość tego typu lektur miała w sobie znacznie więcej emocji, tutaj otrzymujemy raczej suche fakty. I choć przyznaję, że zaśmiałam się więcej niż raz, to przebrnięcie od pierwszej do ostatniej strony zajęło mi ponad miesiąc. Nie umiałam po prostu usiąść i przeczytać tej książki „na raz”, a w przerwach przeczytałam kilka innych… Umówmy się: nie jest to powieść, której fabuła chwyta za gardło i puszcza dopiero po ostatniej kropce. Bo to w ogóle nie jest powieść. I jako lektura, którą sobie dawkujemy i czytamy po kilka czy kilkanaście stron dziennie, sprawdzi się bardzo dobrze. Jednak przed sięgnięciem po nią, zdecydowanie zweryfikowałabym swoje oczekiwania, bo czytaniu na pewno nie będą towarzyszyć wypieki na twarzy i emocje inne niż zwyczajne zaciekawienie.

Tytuł: Pamiętnik księgarza
Autor: Shaun Bythell
Wydawnictwo: Insignis
Liczba stron: 388
Data wydania: 19 czerwca 2019

Za egzemplarz do recenzji serdecznie dziękuję Wydawnictwu:

Copyright © 2016 la reine margot , Blogger