9/28/2019

[Polecam] 5 świetnych książek na długie jesienne wieczory

lareinemargotpl

Na swoim koncie na Instagramie @lareinemargotpl prowadzę cotygodniową akcję pod hasztagiem #margotbookday. Polega ona na polecaniu starszych książek, tytułów, które mogły komuś umknąć w czasie ich premiery, a są godne polecenia. Albo po prostu są to lektury, które zrobiły kiedyś na mnie ogromne wrażenie i po prostu chcę się nimi podzielić ze swoimi obserwatorami. Do akcji może się przyłączyć każdy, kto ma do polecenia książkę wydaną jakiś czas temu (idealnie: co najmniej rok temu) - wystarczy zrobić zdjęcie takiej książki, napisać, dlaczego się ją poleca i oznaczyć wspomnianym wyżej hasztagiem.

Pomysł wpadł mi do głowy ze względu na znudzenie oglądaniem na bookstagramie ciągle tych samych okładek nowości wydawniczych. Oczywiście nie mam nic przeciwko temu, ale uważam, że czytelnicy nie muszą być ciągle na bieżąco, a jest przecież tyle dobrych książek, które albo przeszły bez echa albo nawet zostały wydane przed bookstagramowym boomem i opinii na ich temat jest w internecie znacznie mniej.

Dlatego zdecydowałam się na zrobienie wpisu o kilku tytułach, które bardzo mocno polecam, a że jesień sprzyja zakopaniu się pod kocem z dobrą książką i gorącą herbatą, to liczę, że komuś przyda się któraś z moich poniższych polecajek.

Terry Hayes - Pielgrzym


Dom Wydawniczy Rebis

Jedna z najlepszych powieści sensacyjno-szpiegowskich, jakie przyszło mi kiedykolwiek czytać. Długi (784 strony!), ale zupełnie nienużący thriller, który czyta się tak dobrze, że aż dziw bierze, że jeszcze nikt go nie zekranizował. Książka, do której na pewno jeszcze kiedyś wrócę.

Opis Wydawcy:
„Pielgrzym” to kryptonim człowieka, który oficjalnie nie istnieje. Dawniej dowodził tajnym wydziałem wewnętrznym amerykańskiego wywiadu. Swe zawodowe doświadczenie zawarł w książce. Nie przewidział jednak, że posłuży ona jako podręcznik mordercy…

Młoda kobieta zamordowana w podrzędnym hotelu na Manhattanie. Mężczyzna publicznie ścięty w Arabii Saudyjskiej. Oczy skradzione żywemu człowiekowi pracującemu w tajnym syryjskim laboratorium badawczym. Dymiące ludzkie szczątki na zboczu góry w Hindukuszu. Spisek, którego sednem jest przerażająca zbrodnia przeciwko ludzkości. Jedna nić, która łączy wszystkie te sprawy. Jeden człowiek, który podejmie wyzwanie. Pielgrzym.

Jo Nesbo - Łowcy głów


Wydawnictwo Dolnośląskie

Mój pierwszy i dotychczas najlepszy Nesbo. Świetny klimat, trzymająca w napięciu historia i to zakończenie! Rzadko zdarza się, żeby autor mnie aż tak zaskoczył, a Nesbo odwalił tu kawał znakomitej roboty! Niewiele ponad dwieście stron fenomenalnej akcji - nie ma szans na znudzenie!

Opis Wydawcy:
Roger Brown uważa się za najbardziej niedocenianego łowcę głów w Norwegii. Ma zbyt piękną żonę i zbyt drogą willę, dlatego zbyt często musi kraść dzieła sztuki. Kiedy poznaje Clasa Greve’a, szczęśliwego posiadacza bezcennego obrazu Rubensa, niezwłocznie postanawia wykorzystać szansę i zrobić decydujący krok w stronę finansowej niezależności.
Wartka akcja toczy się w świecie finansowej elity i przestępczym podziemiu. Morderstwa, spektakularne pościgi samochodowe i oszałamiające tempo. Polowanie na głowy naprawdę się zaczęło.

Stephen King - Worek kości


Wydawnictwo Albatros, Prószyński i S-ka

Tego Pana przedstawiać nie trzeba, a miłośnikom opisywać jego niesamowitej zdolności do powolnego snucia opowieści w taki sposób, że czytelnik chłonie każde zdanie i ani myśli o tym, żeby lekturę przerwać. Pomijając „TO”, „Worek kości” jest zdecydowanie moją ulubioną powieścią Kinga. Nie znajdziemy tu złych klaunów, wściekłych psów, ludzi ze zdolnościami telekinezy ani tym podobnych. Co tu znajdziemy, to perfekcyjnie skonstruowana warstwa obyczajowo-psychologiczna zabarwiona wątkami godnymi Króla Powieści Grozy. Bardzo polecam!

Opis Wydawcy:
Cztery lata po tragicznej śmierci żony autor bestsellerów przeżywa kryzys twórczy. Niezdolny do pisania, wypalony psychicznie i prześladowany wspomnieniami, postanawia wrócić do miejsca, w którym kiedyś spędził z żoną najszczęśliwsze dni życia, do domu nad jeziorem we wschodnim Maine.
Wkrótce po przyjeździe zostaje wciągnięty w konflikt między młodą wdową a jej teściem, lokalnym magnatem, który chce zyskać prawo do opieki nad trzyletnią wnuczką. Mike, widząc w dziewczynce córkę, której pozbawił go los, nie waha się, po której stanąć stronie w coraz bardziej zaciekłym sporze. Tymczasem zmarła żona Mike'a najwyraźniej chce mu coś przekazać. A dramatyzmu sytuacji nadaje atmosfera w domu... ewidentnie nawiedzanym.

Piotr Adamczyk - Powiem ci coś


Wydawnictwo Dobra Literatura

Polecałam, polecam i polecać będę. Książka, która poza tym, że jest zbiorem pięknych słów, na które żadna kobieta nie pozostanie obojętna, jest również świetną historią obyczajową z wątkiem kryminalnym, której zakończenie naprawdę zaskakuje. Moją recenzję znajdziecie pod tym linkiem.

Opis Wydawcy:
Opowieść o miłości, ale i o granicach, których nie wolno przekraczać zarówno w życiu, jak i po śmierci.
Pisarz samotnie mieszkający w wielkim domu wynajmuje pokój studentce malarstwa. Dziewczyna tworzy w ukryciu tajemnicze obrazy zamawiane przez ekstrawaganckich kolekcjonerów oraz gwiazdy Hollywood. Podobno są w stanie zapewnić nieśmiertelność… Mężczyzna zaś pisze kryminał niepokojąco zbieżny z wydarzeniami rozgrywającymi się wokół domu. Czy są one tylko inspiracją dla fikcji literackiej? Z czasem oboje zakochują się w sobie. Nie są jednak świadomi, że dla siebie nawzajem mogą stanowić zagrożenie. 

Grzegorz Kozera - Noc w Berlinie


Wydawnictwo Dobra Literatura

Jedna z najlepszych powieści o tematyce wojennej, jakie kiedykolwiek czytałam. Przejmujący i poruszający obraz tego, jak wyglądała sytuacja Żydów po niemieckiej stronie barykady. Powieść ważna, bo otwierająca oczy i  - na co liczę - która może uświadomić tych, którzy mówią: „Niemcy źli”, że po tamtej stronie granicy również działy się niewyobrażalne tragedie. 
Moja pełna recenzja dostępna jest tutaj

Opis Wydawcy:
Historia Joachima Wernera – artysty żyjącego w przedwojennych Niemczech – którego kariera zostaje przerwana, gdy władzę zdobywają naziści. Opowieść o miłości i namiętnościach w czasach totalitaryzmu, kiedy niemal każdy wybór decyduje o życiu lub śmierci.

***

lareinemargotpl


Mam nadzieję, że sięgniecie po którąś z powyższych powieści i że lektura umili Wam choć jeden długi jesienny wieczór. Jeśli tak się stanie, będzie mi niesamowicie miło, jeśli dacie mi znać - czy to tutaj w komentarzu, czy w wiadomości prywatnej na IG, czy nawet jak oznaczycie mnie na zdjęciu. 

Zaczytaną jesień czas zacząć!
Copyright © 2016 la reine margot , Blogger