12/04/2019

Co kupić miłośnikowi książek? Pomysły na prezenty dla książkoholików

Nadchodzi ten czas w roku, kiedy każdy lata jak szalony po galeriach handlowych lub spędza pół dnia na stronach sklepów internetowych. Grudniowe szaleństwo zakupów i stres z tym związany może się dać we znaki i sprawić, że ominie nas magia świąt. Warto zatem przygotować się wcześniej. I tutaj oczywiście zaczynają się schody związane z tym, co kupić. Jeśli macie w rodzinie lub wśród znajomych kogoś, kto dużo czyta, zakup książki może być ryzykowny. Może się bowiem okazać, że dany tytuł już stoi u tej osoby na regale. Więc co kupić miłośnikowi książek? Oto moje propozycje pomysłów na prezenty dla książkoholików. lareinemargotpl

Co kupić miłośnikowi książek? Pomysły na prezenty dla książkoholików

Plakat zdrapka

Fot. zdrap.to

Taki plakat to dla książkoholika świetny prezent. Nie dość, że wygląda efektownie, to jeszcze motywuje do przeczytania klasycznych tytułów. W sklepach internetowych dostępne są różne edycje tego plakatu, jeśli jednak zależy Wam na polskiej wersji, to nabyć ją można na przykład w sklepie zdrap.to

Czytnik ebooków

Choć wiele osób zarzeka się, że woli klasyczne, papierowe książki, nie mogą oni zaprzeczyć wygodzie, jaką niesie ze sobą e-czytanie. Czytnik ebooków jest lekki, poręczny i pozwala zabrać ze sobą setki tytułów bez nadwyrężania kręgosłupa. 

Choć w pierwszej kolejności na myśl przychodzi czytnik Kindle od Amazonu, osobiście korzystam i polecam Wam czytniki firmy PocketBook. Głównie dlatego, że umożliwiają one korzystanie z abonamentu Legimi w opcji bez ograniczeń ilościowych. Na Kindle tymczasem można w miesiącu pobrać z biblioteki Legimi ograniczoną liczbę książek.

lareinemargotpl


A co jeśli ten ktoś posiada już czytnik? Zawsze można ukradkiem sprawdzić, w jakim stanie jest etui, w którym ów czytnik się znajduje i kupić nowe. 

Abonament Legimi

Netflix dla książkoholika! Miesięczny abonament w wysokości 32,99 złotych (cena promocyjna, standardowy koszt to 39,99 złotych) pozwala na nieograniczone korzystanie z zasobów Legimi. A jest w czym wybierać! W ofercie jest już 60 tysięcy ebooków. 

Wygodny sposób na czytanie dużej ilości książek bez konieczności szukania dla nich miejsca w domu i… pieniędzy w portfelu. 32,99 zł to mniej więcej koszt jednego papierowego wydania. 

Klasyka Barnes and Noble

Zdecydowana większość książkoholików to okładkowe sroki. Im ładniejsza okładka, tym większe budzi zainteresowanie. Książkoholicy lubią ładne książki. A najbardziej lubią ładne książki u siebie na regale. Piękne wydania klasyków literatury od Barnes and Noble, oprawione w skórę, na pewno ucieszą niejednego miłośnika książek.


lareinemargotpl


Książki można nabyć między innymi w Empiku czy w księgarni internetowej the bookshop.

Warsztaty pisania

A może Waszemu książkoholikowi marzy się wydać własną książkę? W takiej sytuacji świetnym pomysłem na prezent będą warsztaty pisania. Na przykład te organizowane przez Maszynę do Pisania, szkołę założoną przez Katarzynę Bondę. Warsztaty prowadzi wielu popularnych pisarzy, między innymi Robert Małecki, Marta Guzowska, Joanna Opiat-Bojarska, Łukasz Orbitowski, Mariusz Czubaj, Przemysław Semczuk czy Wojciech Chmielarz.

Kursy odbywają się w Warszawie, Toruniu, Gdańsku, Poznaniu, Wrocławiu, Pile i Krakowie.
Listę kursów na rok 2020 znajdziecie na tej stronie.

Regał na książki

Choć ciężko go będzie zmieścić pod choinką, o ile tylko osoba obdarowywana ma w swoim mieszkaniu miejsce, z regału na pewno się ucieszy. Każdy książkoholik bowiem wie, że nie ma czegoś takiego jak „za dużo miejsca na książki”. Szczególnie polecam sprawdzony i popularny regał z Ikei z serii Billy. Jak zresztą można przeczytać na stronie, regał Billy to „wybór miłośników książek, który nigdy nie wychodzi z mody”. No i spójrzcie tylko jak bosko wyglądają zestawione ze sobą regały zastawione książkami: 

lareinemargotpl


W Ikei dostępne są różne wielkości i kombinacje regałów w tej serii. Najbardziej klasycznym jest ten o wymiarach 80x28x202 cm. Regały dostępne są w pięciu kolorach: 
  • Biały
  • Czarny brąz
  • Brązowy okleina jesionowa
  • Okleina brzozowa
  • Okleina dębowa bejcowana na biało

Pomijam w swoich propozycjach wszelkie książkowe gadżety, typu kubki, zakładki, skarpetki, koszulki i tego typu drobiazgi. Przede wszystkim dlatego, że są oczywiste. Ale też dlatego, że wychodzę z założenia, że prezent pod choinką powinien być nieco bardziej imponujący (co nie znaczy, że kosztowny!) i efektowny. 

Jeśli jednak nadal macie wątpliwości, zawsze dobrym prezentem w takim wypadku będzie… karta podarunkowa do księgarni. Nie ma książkoholika, który się z niej nie ucieszy. 😀
Copyright © 2016 la reine margot , Blogger