12/18/2019

#101 Chandler Baker - Zmowa milczenia

Jak tylko przeczytałam opis „Zmowy milczenia”, wiedziałam, że muszę tę książkę przeczytać. Jako były pracownik kilku większych korporacji znam bowiem temat molestowania i mobbingu aż za dobrze. Nie, żebym tęskniła, ale czasem lubię sobie poczytać książki o takim prawdziwym życiu i realnych problemach ludzi pracujących. A szczególnie kobiet. Wiadomo przecież, że jak kobieta w miarę sobie radzi w korpo, to na pewno w jakiś podstępny sposób wykorzystała swoje walory, żeby piąć się w hierarchii. Temat jest mi bliski i czekałam na tę pozycję bardzo niecierpliwie. A ponieważ okładka obiecuje połączenie wątku #meToo ze „Słodkimi kłamstewkami”, miałam naprawdę duże oczekiwania.

lareinemargotpl


Chandler Baker - Zmowa milczenia

Korpo. Wyścig szczurów. Każdy każdemu świnię podkłada, a cała firma aż trzęsie się od plotek. Trzy bohaterki: Sloane, Ardie i Grace mają dosyć zamiatania brudów pod dywan i kiedy umiera prezes firmy, a jego miejsce ma zająć ich przełożony. Ten ma jednak sporo za uszami, a kobietom nie uśmiecha się perspektywa otrzymania przez niego tak dużej władzy w swoje ręce. Postanawiają zatem położyć kres niewłaściwym zachowaniom przełożonego.


Rozczarowanie

Mogło być fajnie. Naprawdę mogło. Ale albo zawiódł tłumacz albo autorka ma toporny styl, który całkowicie uniemożliwia czerpanie jakiejkolwiek przyjemności z czytania tej książki. Męczyłam ją parę tygodni licząc, że w którymś momencie jednak się polubimy. Nic takiego jednak nie nastąpiło.

A szkoda, bo temat jest świetny. Jakby dać tę fabułę komuś innemu do napisania, to naprawdę mógłby być hit. Tymczasem już od pierwszych stron ciężko mi było w ogóle zrozumieć, poza ogólnym zarysem, co się dzieje w tej historii. 

Autorka bardzo dosłownie potraktowała realizm dialogów i często brzmią one tak, jak faktycznie prowadzi się rozmowy w pracy w takiej firmie. Tyle że wtedy nikt postronny nie musi rozumieć o co chodzi. Tutaj kazano czytelnikowi się domyślać. Zdania często brzmią, jakby były urwane, jakby coś było zostawione w domyśle. Tyle że czytelnikowi może być ciężko uzmysłowić sobie „co autorka miała na myśli”.

Ubolewam bardzo nad tym, że książka nie sprostała moim wymaganiom. Naprawdę bardzo, bardzo chciałam, żeby to była fajna lektura. Szkoda.

Moja ocena: 👍👍/5

Tytuł: Zmowa milczenia
Autor: Chandler Baker
Wydawnictwo: Sonia Draga
Liczba stron: 456
Data wydania: 16 października 2019

Za egzemplarz do recenzji serdecznie dziękuję Wydawnictwu:

lareinemargotpl

Copyright © 2016 la reine margot , Blogger